Jak zaprojektować małą kuchnię?

Jak zaprojektować małą kuchnię?

by agnieszka |23 kwietnia 2024 | Bez kategorii

Jeśli żyjecie w mieście istnieje duża szansa, że mieszkacie w bloku. A w bloku najczęściej każdy metr jest na wagę złota. Jak zatem zaprojektować małą kuchnię, aby była wygodna?

Co jest Wam potrzebne w kuchni?

Jeśli każdy metr jest cenny, projektowanie kuchni trzeba zacząć od analizy potrzeb. W idealnym świecie mielibyśmy miejsce na pełen przekrój kuchennych akcesoriów i to w pełnym wymiarze. Patrząc realistycznie często musimy iść na kompromisy.

Zastanówcie się

  • Jak często gotujecie?
  • Ile osób będzie korzystać z kuchni?
  • Jak dużej lodówki lub zmywarki potrzebujecie?
  • Czy mniejszy zlew Wam wystarczy?

Na konsultacjach wnętrzarskich często razem z klientami ustalam listę kuchennych priorytetów, które bardzo ułatwiają podejmować decyzje na etapie projektowania.

Meble w małej kuchni

Oprócz sprzętów bardzo ważna jest ilość miejsca do przechowywania. Dolne szafki zwykle są zajęte przez piekarnik, zmywarkę itd, dlatego górne najlepiej jest zabudować aż do sufitu. Te najwyższe nie są łatwo dostępne, dlatego można tam umieścić akcesoria z których korzystamy rzadziej.

Przestrzeń nad lodówką często pozostaje niewykorzystana, ale jeśli wybierzemy lodówkę w zabudowie automatycznie dodajemy szafki do samego sufitu i… mamy dodatkowe miejsce do przechowywania. Przy lodówce wolnostojącej jest trochę trudniej, ale także się da 🙂 Zamawiając kuchnię na wymiar poprośmy o uwzględnienie szafek dopasowanych do kształtu lodówki.

Jednym z rozwiązań, które lubię wykorzystywać planując niewielkie przestrzenie jest zaprojektowanie kuchni w kształcie litery U. Dodatkowe ramię służy jako przestrzeń robocza, a na dole zyskujemy więcej szafek. Z drugiej strony można umieścić hokery i przy okazji zyskać miejsce do spożywania posiłków. 

Sprzęty w kuchni w mieszkaniu

To zdecydowanie najcięższe decyzje… Jest kilka elementów wyposażenia, które możemy “zmniejszyć”.

  • zlew
  • lodówka
  • zmywarka

Jeśli lubicie gotować nie polecam “oszczędzać” na zlewie. Funkcjonalność i wygoda jest priorytetem, a w małym zlewie ciężko jest domyć większe naczynia nie zalewając wodą przy okazji pół kuchni. Tym, którzy jedzenie preferują w formie “na wynos” i nie mają codziennie do mycia wielu garnków, nie zrobi to różnicy.

Mała zmywarka 45 cm jest całkiem wygodna! Dwóm osobom spokojnie wystarczy, a zaoszczędzone miejsce wykorzystamy na więcej szafek. Klasyczny rozmiar 60 jest bardziej odpowiedni dla wieloosobowych mieszkań, w tym rodzin 😉

Osobom, które robią mniejsze zakupy, ale często, polecam wybranie mniejszej lodówki. To dodatkowa wolna przestrzeń do zagospodarowania. W domu z dziećmi i innymi domownikami taka opcja jest niestety niewygodna i nie ma po co iść na kompromis.

Kolory i wystrój

Pomijając aspekty funkcjonalne niemałe znaczenie ma estetyka kuchni. Jeśli przestrzeń jest niewielka bardziej korzystne są jasne kolory i niewielkie kontrasty. Wybierając ciemne barwy (zwłaszcza jeśli w kuchni nie ma za wiele światła!) możemy skończyć z wizualną “klitką”.

Kolor można wprowadzić do kuchni poprzez płytki kuchenne albo blat. Nie będą dominować całości, ale dodadzą stylu i klimatu. Najlepszym wyborem są jednolite płytki i/lub delikatne wzory, np. imitowane naturalnym kamieniem.

Fronty szafek mogą mieć lekkie zdobienia, ale nie powinny dominować całości. W małej kuchni dadzą efekt natłoku, a to ostatnie czego byśmy chcieli 😉

Pamiętajcie, że jeśli projektowanie wnętrza jest dla Was zbyt przytłaczające można zatrudnić od tego specjalistę. Nie musicie się decydować od razu na projekt całego mieszkania, czasami wystarczy tylko i aż kuchnia.

Zapraszam do współpracy!

Skontaktuj się z nami

Share this post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.