Jak zaprojektować ciemne wnętrze?

Jak zaprojektować ciemne wnętrze?

by agnieszka |21 lutego 2024 | Bez kategorii

Zastanawiasz się nad ciemnym wnętrzem, ale boisz się, że będzie przytłaczające? Mam kilka sposobów na to, żeby ciemne wnętrze było eleganckie, przestronne, ale także przytulne. 

Dlaczego boimy się ciemnych wnętrz?

Panuje dość popularny stereotyp, że ciemne wnętrze wydaje się mniejsze, a do tego często jest smutne. Oprócz tego, zaprojektowanie przytulnego ciemnego wnętrza wymaga umiejętności łączenia kolorów i dodatków, zatem często zamiast próbować porzucamy marzenia i wybieramy łatwiejszą ścieżkę kremowych ścian i jasnych dodatków.

I oczywiście – nieumiejętnie zaprojektowane mieszkanie będzie wydawało się mniejsze przez ciemne barwy, ale nie musi tak być. A czy będzie smutne? Tak samo nijakie może być mieszkanie w bieli, któremu zabrakło charakteru 😉

Mit o ciemnych wnętrzach funkcjonuje od lat, ale właśnie – to mit. I jeśli marzy się Wam piękne mieszkanie ze ścianami w kolorach grafitu, granatu, głębokiej zieleni nie rezygnujcie z niego! 

Źródło Pinterest

Małe mieszkanie a ciemny wystrój

Czy da się zaprojektować piękne, małe mieszkanie w ciemnych barwach? Oczywiście! Metraż metrażowi nierówny i przy projektowaniu jest dużo innych ważniejszych czynników, które mają wpływ na docelowy projekt, w tym:

  • ilość naturalnego światła,
  • układ mieszkania,
  • piętro,
  • zaprojektowane oświetlenie.

Szukając mieszkania, które docelowo przyozdobią ciemne odcienie, zwróćcie uwagę na ilość okien oraz ekspozycję na słońce. Oprócz tego duże znaczenie ma układ – mieszkania, które idą “w głąb” mają mniej naturalnego światła. Dlatego najlepsza jest ekspozycja południowa lub zachodnia z oknami umieszczonymi wzdłuż całego mieszkania.

Źródło Pinterest

Równowaga w meblach i dodatkach

Ciemne kolory nie są takie straszne, jeśli towarzyszą im naturalne, przytulne materiały. Grafitowe ściany doskonale zrównoważy drewno, jasny kamień lub konglomerat.

W ciemnym, ale przytulnym wnętrzu bardzo ważne jest, aby nie tworzyć wysokich kontrastów! Mocną biel zastąpmy off-whitem i kolorami ziemi. Beże, rudości i delikatne szarości dodadzą wnętrzu charakteru, ale nie zabiorą uroku. 

Źródło Pinterest

Jeśli bardzo marzy się Wam np. jasny blat kuchenny przy ciemnych płytkach poszukajcie takiego, który nie jest jednolity. Delikatne żyłki (jak w marmurze) pięknie złamią ich surowość. 

No i dodatki – przytulne pledy, rośliny, obrazy. To one czynią wnętrze, bo ściany to tylko ściany. Wybierajcie takie materiały przy których od razu czujecie się jak w domu. 

Ostatnią wskazówką są lustra – magiczne akcesoria, które otwierają każde wnętrze. Będzie to szczególnie przydatne w mniejszych mieszkaniach, ponieważ odbijają światło i wizualnie powiększają przestrzeń.

Źródło Pinterest

Ciemne wnętrze potrzebuje dobrego oświetlenia

W ciemnym wnętrzu należy zaplanować wiele źródeł światła (może nawet więcej niż w jasnym) dopasowanych do różnych funkcji. Nie możemy liczyć na przyjazne światło słoneczne przez cały dzień, a w sezonie zimowo-jesiennym często nawet w ciągu dnia. Dlatego wybierajmy duże lampy, które dobrze rozświetlą wnętrze lub lampy z kilkoma punktami. Uzupełnijmy je oświetleniem podłogowym i technicznym.

Źródło Pinterest

Barwa światła również nie jest bez znaczenia – w warunkach domowych unikamy zimnego światła, szczególnie jeśli zależy nam na przytulności. Najlepsze jest światło neutralne – do życia, i ciepłe – do odpoczywania. 

Jeśli marzy Ci się piękne ciemne wnętrze zapraszam do współpracy – razem z moim zespołem przygotujemy piękny projekt w głębokich barwach dopasowany do Twojego stylu. Napisz do nas już dzisiaj!

Źródło głównego obrazka: Pinterest

Share this post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.