Wydzielenie stref w mieszkaniu – jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze?

Wydzielenie stref w mieszkaniu – jak zaprojektować funkcjonalne wnętrze?

by agnieszka |8 grudnia 2023 | Bez kategorii

Wydzielanie stref – do spania, odpoczywania, gotowania lub pracy, jest ważne szczególnie w mniejszych mieszkaniach. Kiedy nie ograniczają nas ściany, musimy postawić na kreatywne rozwiązania. Jak można to zrobić?

Dlaczego strefy w mieszkaniu są potrzebne?

Lamele MILO Oak Sonoma

Niezależnie od ilości czasu, którą spędzamy w mieszkaniu, odpowiednio wydzielona przestrzeń jest potrzebna, by był on dla nas przyjemny. Przy większych powierzchniach, np. w dużym apartamencie lub domu, strefy zwykle są wydzielone poprzez osobne pomieszczenia. Na mniejszym metrażu trzeba wykazać się kreatywnością.

Odpowiedni układ funkcjonalny mieszkania pomaga w wielu aspektach. Od utrzymania czystości – wydzielenie strefy wejścia do mieszkania/przedpokoju, przez dobry sen, po spokojne zjedzenie posiłku bez rozproszeń. Wiedzą to na pewno osoby z dziećmi lub pracujący z domu.

Każdy chce się dobrze czuć w swoich czterech ścianach, a odpowiednio zaplanowana (i podzielona) przestrzeń, to nie tylko efekt wizualny, ale przede wszystkim gwarancja spokojnej głowy. Łatwiej będzie nam się skupić w kąciku do pracy, lepiej odpoczywać na kanapie bez widoku na biurko, a nawet bawić z dziećmi, jeśli będziemy wiedzieć, że leżące na ziemi klocki to nie koniec świata, o ile są w umownej przestrzeni do zabawy.

Panele 3D Olmo Gold

Jak zaplanować strefy w mieszkaniu?

Żeby to zrobić musimy wiedzieć czego dokładnie potrzebujemy i jak spędzamy czas w mieszkaniu. Pracując z klientem zaczynam od rozmowy nie tylko o jego/jej upodobaniach kolorystycznych, ale także rutynie i potrzebach. Na co zwracam uwagę?

  • Ile osób będzie wspólnie mieszkało? Czy “na pokładzie” są dzieci?
  • Co jest dla priorytetem w mieszkaniu?
  • Jakie klient ma przyzwyczajenia – lubi gotować, zapraszać gości, ćwiczyć, a może potrzebuje małej strefy do medytacji?
  • Home office – nasze życie mocno się zmieniło i coraz więcej osób pracuje z domu. Wydzielenie strefy do pracy jest w tym przypadku moim priorytetem.
  • Jaki jest typowy dzień klienta? To niepozorne pytanie często może mi powiedzieć więcej, niż klient by się spodziewał.
Panele 3D Infinity Luna

Mając już rozeznanie w potrzebach staram się przełożyć je na rzeczywistość, czyli projekt mieszkania. To praca, która może wydawać się prosta, jednak w wielu przypadkach wymaga dużo kreatywnej energii. Mając wiele pomieszczeń łatwo jest nadać im przeznaczenie. Sztuką jest zaaranżować 2-3 pokoje w taki sposób, aby pozwalały realizować się na każdej płaszczyźnie.

Kreatywne rozwiązania do małych wnętrz

Lamele Vasco Oak Craft

Jednym z moich ulubionych rozwiązań na małych powierzchniach jest zastosowanie sztukaterii, w szczególności lameli. To sposób, który wymaga najmniejszej interakcji w przestrzeń, ale wizualnie sprawia, że “czujemy różnicę”. Kiedy go stosuję? Na przykład przy salonie z aneksem kuchennym – za pomocą paneli ściennych mogę oddzielić przestrzeń do gotowania od strefy odpoczynku. 

W ten sam sposób mogę wydzielić przedpokój od salonu. Dla osoby, która lubi pielęgnację, za pomocą lameli stworzę własny kącik beauty w sypialni. Własne spa w łazience? W okolicy wanny wkomponuję eleganckie panele 3D, które sprawią, że to ona będzie w centrum uwagi. 

Co jeszcze wykorzystuje przy projektowaniu? Meble i ścianki działowe. Odpowiednie ustawienie kanapy całkowicie zmieni układ salonu. To samo można zrobić przy pomocy wysuniętego blatu kuchennego lub regału. Dodanie drobnej ścianki przy wejściu z otwartej przestrzeni wydzieli strefę z szafką na buty i wieszakami. Podobnie może być ze szklanymi ściankami. Nie zabierają one światła, ale dużo zmieniąją w naszym odbiorze wnętrza.

Lamele Infinity Onda

Zastanawiasz się jak najlepiej zaplanować swoją przestrzeń, żeby była nie tylko piękna, ale także wygodna i funkcjonalna? Napisz do nas i sprawdź co, możemy Ci zaproponować jako profesjonalna pracownia projektowania wnętrz

Wpis uwzględnia autopromocję marki własnej lovetodesign.pl

Share this post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.