Dodatkowy kran nad kuchenką czyli pot filler

Dodatkowy kran nad kuchenką czyli pot filler

by agnieszka |27 października 2023 | Bez kategorii

Znany i lubiany gadżet zza oceanu, który pokochają także polacy? Mamy na myśli pot filler. Dodatkowy kran nad kuchenką ma pomagać każdemu, kto spędza w kuchni sporo czasu. Dlaczego warto o nim pomyśleć?

Czym jest pot filler?

Zdjęcie Pinterest

Pot filler (ang.) to dosłownie kran do napełniania garnków. Ruchoma wylewka jest montowana nad kuchenką i służy przede wszystkim do uzupełniania wody przy gotowaniu. To rozwiązanie jest popularne w kuchniach komercyjnych, aby ułatwić pracę kucharzom. Zamiast noszenia ciężkich garnków w pełnej osób kuchni mogą wygodnie je napełnić już na miejscu swojej pracy. 

Z czasem z kuchni komercyjnych pot filler przywędrował również do projektów prywatnych domów. Niektórzy ogłosili go nawet jednym z najgorętszych wnętrzarskich trendów w ostatnich latach.

Komu przyda się dodatkowy kran w kuchni?

Zdjęcie Pinterest

Jeśli:

  • lubisz gotować i robisz to często,
  • gotujesz dla całej rodziny lub często gościsz znajomych na obiady,
  • masz większą kuchnię i odległości między “stacjami” są spore,

 to pot filler będzie dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!

Ten drobny dodatek bardzo ułatwi Ci codzienność, przyspieszy gotowanie i ograniczy potencjalny bałagan. Kto nigdy nie rozlał przypadkiem pełnego garnka z wodą lub miał problem z przeniesieniem wielkiego gara nawet o 2 metry niech pierwszy rzuci kamieniem.

Jeśli z kolei nie gotujesz zbyt dużo w domu, często jadasz na mieście lub przygotowujesz wyłącznie małe porcje możesz wykorzystać ten budżet np. na lepszej jakości płytę indukcyjną lub stylowy piekarnik. A nawet wykorzystać go w innym pomieszczeniu na którym bardziej Ci zależy.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kranu nad kuchenką?

Zdjęcie Pinterest
  1. Wielkość kuchni i odległości między np zlewem a kuchenką. Jeśli projektujemy małą kuchnię instalacja pot fillera może być zbędnym wydatkiem. Wszystko jest tak czy inaczej blisko siebie i przenoszenie garnków nie będzie uciążliwe.
  2. Podtynkowa czy stojąca? Zdecydowanie sugerujemy zainstalowanie pot fillera na ścianie, ponieważ w ten sposób będzie najbardziej funkcjonalny. Można oczywiście umieścić go na blacie, ale powinno to być dobrze przemyślane i pasować do potrzeb inwestora.
  3. Dostosowanie ciśnienia wody – w pot fillerze powinno być wyższe, aby szybciej napełnić garnki. Taka informacja musi być czytelna w projekcie wnętrza, aby uniknąć niespodzianki w trakcie pracy ekipy remontowej.
  4. Wysięg wylewki i jej wysokość. Podczas gdy krany przy zlewie mogą mieć różne kształty to pot filler powinien mieć ruchomą i dobrze ustawioną wylewkę. Przy projektowaniu trzeba wziąć pod uwagę wymiary płyty, garnków oraz czy np. wylewka będzie wykorzystywana także do napełniania czajnika lub ekspresu do kawy.
  5. Estetyka – tak, jak każdy inny element dodatkowy, kranik powinien komponować się z resztą kuchni. Nie tylko kolorem, ale również kształtem. Znajdziemy produkty pasujące do stylu rustykalnego, nowoczesnego oraz glamour, musimy jedynie wiedzieć czego szukamy. 

Gdzie jeszcze może się przydać pot filler?

Amerykanie nie zatrzymali się na dodatkowej wylewce przy kuchence. I dobrze! Jeśli możemy ułatwić sobie życie to czemu z tego nie skorzystać?

Kawosze lub fani herbaty w swoich kuchniach na pewno planują specjalny kącik do przygotowania napojów. Jeśli mamy na to budżet dodajmy w nim specjalny kran do napełniania czajnika oraz ekspresu.

Czy czytają nas psiarze lub kociarze? Im również powinno się spodobać takie rozwiązanie. Domowi pupile mają dedykowaną przestrzeń w domu, gdzie mogą się napić oraz zjeść posiłek. Zwłaszcza w przypadku większej ilości czworonogów warto rozważyć dodanie tam specjalnego kranu do uzupełniania misek z wodą.

A Wy co myślicie o pot fillerze? Czy został on Waszym must have w nowej kuchni czy mimo wszystko nie widzicie takiej potrzeby?

Share this post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.