WABI SABI – wnętrza inspirowane Dalekim Wschodem

WABI SABI – wnętrza inspirowane Dalekim Wschodem

by agnieszka |6 października 2023 | Bez kategorii

Wabi Sabi to styl, który zdobył serca wielu domatorów. Nic dziwnego! Połączenie naturalnych materiałów i kolorów ziemi tworzy przytulne wnętrze w którym nie tylko doskonale się odpoczywa, ale także po prostu żyje. Czym dokładnie się charakteryzuje i jak zaprojektować wnętrze w stylu Wabi Sabi?

Zdjęcie Pinterest

Co oznacza Wabi Sabi?

Na początek opowiem trochę o pochodzeniu tego stylu. Wabi Sabi pochodzi z kraju Kwitnącej Wiśni i ma bardzo długą historię. Dosłownie oznacza samotność wśród natury i piękno przemijania. Dlatego zyskał także przydomek “idealnie nieidealnego”. 

Zdjęcie Pinterest

W filozofii Wabi Sabi, która czerpie swoje wartości m.in. z buddyzmu, bardzo istotne jest docenianie przemijania, akceptacja zmian i bliskość z przyrodą. We wnętrzach odnosi się to np. do starych drewnianych mebli, naznaczonych już zębem czasu, kolorów ziemi, obłych, lecz często także nieidealnych kształtów i naturalnych materiałów. W skrócie – wnętrze w stylu Wabi Sabi ma sprawiać, że będziemy czuli spokój, który towarzyszy nam podczas samotnych wycieczek w naturę. 

Czym cechują się wnętrza w tym stylu?

Tak, jak pisałam wyżej, to wnętrze ma przynosić nam spokój i ukojenie. Sprawić, że po ciężkim dniu od samego wejścia poczujemy się zrelaksowani. Dlatego bardzo ważne przy projektowaniu jest sięgnięcie po naturalne materiały lub takie, które bardzo dobrze imitują niedoskonałość natury.

Zdjęcie Pinterest

Kolorystyka powinna być stonowana – beże, brązy, szarości, złamana biel. Bardzo dobrze pasuje beton strukturalny i stara (lub postarzana) cegła. Projektując wnętrze unikamy precyzyjnych, ostrych krawędzi – bardzo popularne w tym stylu są łuki i wnęki w ścianach. Jeśli wykonujemy renowację starego wnętrza staramy się w miarę możliwości wykorzystać już istniejące elementy. Schowany pod nową podłogą wiekowy parkiet? Odsłonięte belki przy suficie? Stare, drewniane drzwi lub okna? Po odświeżeniu lub naprawach wprowadzą klimat do wnętrza – w końcu Wabi Sabi to umiłowanie przemijania. 

Jakie materiały pasują do Wabi Sabi?

Wszystkie, które sprawiają, że poczujemy się blisko z naturą. Na ścianach lub podłogach pięknie wyglądają cegły, drewniane parkiety, nawet beton. Dobrze dobrany tynk strukturalny również idealnie się wpasuje. Unikajmy za to tapet, płytek o wysokim połysku, wykładzin. Za pomocą “surowych” materiałów możemy wykreować naprawdę przytulne i odprężające wnętrze

Do łazienki możemy zaprosić inne kolory, które przywodzą na myśl relaksujący wyjazd. Modny kolor szałwiowy, zgaszony granat, terracotta. Najlepiej w formie drobnych, ręcznie robionych płytek.

Zdjęcie Pinterest

Naturalne dodatki

Choć baza (ściany i podłogi) jest zawsze we wnętrzu najważniejsza to dodatki sprawiają, że w pełni poczujemy klimat, a w tym przypadku styl – wabi sabi. Wybierając meble skupmy się na drewnie – najlepiej takim, które nie jest idealnie oszlifowane i wyprofilowane. W miarę możliwości sięgnijmy po kamień – np. w formie stolika kawowego lub blatu kuchennego, łazienkowego.

Inne materiały, które będą pasować to rattan, bambus, juta, wełna, len. Możemy je wkomponować w krzesła, szafy, lampy lub zasłony, drobne dodatki tekstylne, wypoczynek. Wybrane przez nas propozycje oświetlenia w stylu Wabi Sabi możecie obejrzeć tutaj.

Lampa wisząca PALMAR lovetodesign.pl

I na koniec – pomyślcie o rzeczach, które już macie Wy lub Wasi znajomi. To styl z duszą, który kocha przedmioty z przeszłością. Wybierzcie się na pchli targ, odwiedźcie mieszkanie babci, poszukajcie starych mebli do odsprzedaży w internecie. Szukając ceramiki do jadalni, obrazów, akcesoriów kuchennych w pierwszej kolejności popatrzcie wśród lokalnych marek. Ręcznie robione, autentyczne, wyjątkowe i “idealnie nieidealne” – tym kierujcie się w poszukiwaniach dodatków do przestrzeni stylizowanej na Wabi Sabi.

Jeśli chcecie zatrudnić do zaprojektowania wnętrza architekta, który stworzy naturalne wnętrze w stylu Wabi Sabi zapraszam do odwiedzenia zakładki kontakt.  Z przyjemnością pomożemy przy takich projektach! 

Share this post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.