Jak połączyć płytki z panelami podłogowymi?

minimalistyczna jadalnia

Jak połączyć płytki z panelami podłogowymi?

by agnieszka |24 października 2022 | Bez kategorii

O tym, jak istotne są dobrze dobrane detale wiedzą nie tylko projektanci wnętrz, ale również ci, którzy mają już za sobą etap urządzania mieszkania. Jednym z ważniejszych szczegółów jest połączenie paneli z płytkami. Atrakcyjny wygląd podłogi ma duży wpływ na ogólny odbiór całego pomieszczenia. Dlatego warto zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem w danym przypadku. Miejsca łączenia dwóch różnych materiałów można najczęściej zobaczyć między łazienką i korytarzem oraz kuchnią i salonem. Na jakie duety możemy się zdecydować?

Łączenie płytek z panelami – jak zrobić to dobrze?

Przez wiele lat w miejscach łączeń umieszczano szerokie listwy maskujące, które dość mocno akcentowały podział pomieszczeń i wyraźnie dzieliły je na co najmniej dwie strefy. Powodowały one także optyczne zmniejszenie wnętrza. Współcześnie wybierane metody łączenia są eleganckie i dyskretne. Warto zaznaczyć, że otwarte przestrzenie cieszą się coraz większą popularnością i decydują się na nie nie tylko właściciele loftów. Podział jednego dużego pokoju na kilka stref sprawia, że wygląda on na optycznie większy, a jednocześnie prezentuje się ciekawie. Łączenie paneli z płytkami wymaga rozwagi i wyboru odpowiednich wzorów, tak aby całość dobrze wyglądała. Kolejną kwestią jest wybór sposobu łączenia.

Jeszcze inną sprawą jest dopasowanie płytek i paneli według klasy ścieralności. Należy pamiętać, że powinny  być zbliżone. Dzięki temu obie części będą starzeć się w podobnym tempie. Jeśli między materiałami będzie duża różnica, jedna powierzchnia zetrze się szybciej, co spowoduje widoczny kontrast i konieczność wymiany. Pamiętajmy jednocześnie, że decydując się na drewniany parkiet oraz klejone deski, nie mamy możliwości częściowego demontażu. Jeśli wybrane przez nas płytki wyróżniają się dużą twardością, należy sięgnąć po panele wysokiej jakości. Zwróćmy też uwagę na kolejność prac. Połączenie płytek z panelami należy zacząć od ułożenia tej części posadzki, która jest trudniejsza w docinaniu. Zazwyczaj są to płytki. Panele wyróżniają się łatwiejszą obróbką. Nie łączmy ze sobą wzorzystych elementów, gdyż taka podłoga będzie robić złe wrażenie. Jeśli nie wiemy, jak podejść do tematu, warto skorzystać z usługi projektowania.

Jak połączyć płytki z panelami bez listwy?

Wiele osób rezygnuje z listew, dlatego, że są zbyt wyraziste. W takiej sytuacji stosuje się niżej opisane metody. Pierwszą z nich jest zastosowanie spoiny elastycznej. W tym celu potrzebna jest elastyczna masa np. preparat Sikaflex. Wypełnienie wyciska się do szczelin dylatacyjnych. W efekcie możliwe jest stworzenie ładnego przejścia. Ważną zaletą tej metody jest jej prostota oraz łatwość utrzymania połączenia w czystości. Kolejnym atutem jest możliwość wyboru koloru uszczelniacza Sikaflex. Dzięki temu można dopasować kolor adekwatny do koloru płytek i paneli. Warto zaznaczyć, że taki rodzaj łączenia jest szczególnie rekomendowany do łazienek, ponieważ zapewnia szczelność i z powodzeniem sprawdza się w miejscach narażonych na dużą wilgoć.

Kolejnym sposobem jest łączenie płytek z panelami korkiem. Na takie rozwiązanie można zdecydować się w przypadku różnych odcieni naturalnego drewna. Z tego powodu jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. W jaki sposób montuje się korek? Można kupić gotową korkową listwę lub wybrać specjalną masę. W pierwszym przypadku musimy wybrać odpowiednią grubość, tak aby była dostosowana do szerokości szczeliny. Listwę po prostu wciskamy do środka między panele a płytki. Jaki jest minus tego rozwiązania? Niestety z upływem czasu korek może się wykruszać. W związku z tym pojawią się nieestetyczne ubytki. Drugi sposób łączenia, czyli masa, jest trwalszy. Jeśli zdecydujemy się na taki produkt, należy szukać w kategorii „korek natryskowy” lub „korek w płynie”. Do aplikacji używa się specjalnego wyciskacza, podobnego do pistoletu na silikon. Takie łączenie wytrzyma kilka lat.

Łączenie paneli z płytkami z pomocą listwy

Estetyczne listwy wykończeniowe mogą prezentować się elegancko. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na wysokiej jakości egzemplarze wykonane np. ze stali lub mosiądzu mamy pewność, że zachowają swój nienaganny wygląd na długi czas. Takie warianty są też odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Listwy są również dostępne w wielu kolorach, dlatego ich dopasowanie nie nie jest problemem. Decydując się na takie połączenie płytek z panelami w salonie możemy uzyskać dodatkową dekorację. Kolejną kwestią jest ogromny wybór listew, co pozwala na połączenie płytek i paneli nawet po łuku.

Dużą popularnością cieszą się teowniki. Nazwa wzięła się od ich charakterystycznego kształtu litery T. Montuje się je pod płytkami. Dzięki górnemu wykończeniu w kształcie T można bez trudu wsunąć panele pod spód. W efekcie listwa dylatacyjna będzie niewidoczna. Niektóre modele listew można giąć w łuki. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w salonie. Aby całość wyglądała estetycznie, jest konieczne kupienie wysokiej jakości akcesoriów. Jeśli łączenie paneli i płytek jest na jednym poziomie, sprawdzą się też płaskie listwy wykończeniowe. W przypadku różnicy wysokości zaleca się opisane wyżej teowniki, ewentualnie listwy przejściowe. Dzięki nim jest możliwe optyczne wyrównanie obu powierzchni. Wybierając tego typu rozwiązania, można także sprytnie ukryć wszystkie mankamenty wnętrza.

Share this post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.