Najpopularniejsze style wnętrzarskie – jak je rozpoznać?

style wnętrz

Najpopularniejsze style wnętrzarskie – jak je rozpoznać?

by agnieszka |3 października 2022 | Bez kategorii

Ci, którzy są na etapie aranżowania wnętrz swoich domów czy mieszkań lub w najbliższym czasie podejmą się tego zadania, powinni wiedzieć, czym charakteryzują się najczęściej wybierane style wnętrz. Dzięki temu łatwiej dobierać poszczególne meble, dodatki oraz kolory. Wiedząc o wyróżnikach danego stylu, można szybciej znaleźć pasujące elementy wystroju. Dobór stylu jest bardzo ważny, ponieważ będzie wpływać na samopoczucie domowników oraz komfort ich mieszkania. Najlepiej, jeśli jest dopasowany do osobowości i charakteru mieszkańców. Dlatego każdy profesjonalny projektant wnętrz powinien najpierw poznać potrzeby swoich klientów, ich sposób bycia, zainteresowania oraz ulubione kolory, tak aby dopasować aranżację do ich preferencji. Jakie style wnętrzarskie można zobaczyć najczęściej?

Nowoczesny styl we wnętrzach: prostota i przejrzystość

Nowoczesne aranżacje zaczęły pojawiać się na początku XX wieku, stanowiąc alternatywę dla pełnego przepychu wystroju, który dominował we wcześniejszym stuleciu. Taki styl można określić jako przestronny i przejrzysty oraz pełen prostych form. W tym przypadku stawiamy na funkcjonalność. Opisywany styl wystroju wnętrz zakłada brak zbędnych dekoracji. O jakich cechach warto jeszcze wspomnieć?

 1. Duże znaczenie ma komfort, który można uzyskać dzięki odpowiednio dużym przestrzeniom i funkcjonalnym rozwiązaniom.
 1. Zależnie od tego, czy preferujemy chłodne, czy ciepłe kolory, można zdecydować się na połączenie bieli i szarości lub bieli i drewna.
 1. W mieszkaniach urządzonych w nowoczesnym stylu można zobaczyć geometryczne kształty i otwarte przestrzenie. Często pojawia się podział na strefy, np. jadalną, odpoczynku czy rozrywki.

Jako elementy wystroju doskonale sprawdzą się nowoczesne rzeźby, obrazy oraz chromowane dodatki. Ważne jednak, aby ich liczba była jak najmniejsza. Oprócz tego w aranżacjach w tym stylu wykorzystuje się prostopadłe, równoległe i proste linie. W jakich miejscach najlepiej sprawdzi się ten styl wnętrza? Przede wszystkim u osób, które cenią miejski styl życia, a mieszkanie lub dom ma być dla nich wygodnym miejscem, w którym mogą zwolnić i złapać oddech. Sprawdzi się także w przypadku osób o nowoczesnych poglądach, które preferują wolną przestrzeń udekorowaną elementami sztuki współczesnej i luksusowych dodatków.

Styl skandynawski: prosty i przytulny

Aranżacje w duchu skandynawskim skradły serca milionów właścicieli domów i mieszkań. Dlatego opisywany styl cieszy się ogromną popularnością i nic nie wskazuje na to, aby coś miało się zmienić w tej kwestii. Zwolennicy doceniają jego prostotę i przytulność. Styl skandynawski w żadnym przypadku nie jest pretensjonalny. Wyróżniają go naturalność i lekkość. Nie znajdziemy tu luksusowych dodatków, choć meble są wykonane z wysokiej jakości materiałów, najczęściej z drewna. Wnętrze ma być ciepłe, spokojne, bez nadmiaru dekoracji i pełne prostych form. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę?

 1. Skandynawski styl we wnętrzach bazuje przede wszystkim na naturalnych materiałach, których obecność ma duży wpływ na komfort i samopoczucie domowników. Stawiamy zatem na drewno, naturalny kamień, szkło, metal i ceramikę, a jeśli chodzi o tekstylia, na wełnę, len i bawełnę.
 1. W tak urządzonych mieszkaniach dominują jasne kolory, zwłaszcza biel, szarość i beż. Dobrze sprawdzają się też różne odcienie niebieskiego. Bardzo często we wnętrzach pojawia się też jeden kontrastujący kolor np. zielony.
 1. Wnętrza powinny być przestronne. Jeśli chodzi o dodatki, znakomitym wyborem będą wzorzyste poduszki, koce, dywany, zasłony oraz świece. Często wykorzystuje się też geometryczne motywy.

Dwa wyżej opisane style urządzania wnętrz zakładają brak niepotrzebnych zdobień. W stylu skandynawskim stawiamy na wygodę, którą można uzyskać m.in. otaczając się miękkimi tkaninami – kocami i poduszkami. Taki sposób aranżacji najczęściej wybierają rodziny z dziećmi oraz osoby, które szukają w domu przede wszystkim przytulności i spokoju. Co istotne wspomniany efekt można uzyskać bez dużych wydatków.

Industrialny styl wnętrza – surowy i nietypowy

Styl industrialny, który ma wiele wspólnego z loftowym można opisać jako przemysłowy/poprzemysłowy wystrój wnętrz. Po raz pierwszy pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku, w związku z koniecznością zagospodarowania starych fabryk. Ten styl kojarzy się z dużymi przestrzeniami i sporej wielkości oknami. Można go wprowadzić nawet do zwyczajnych mieszkań. W tym celu warto skorzystać z usługi projektowania, która okaże się trafionym wyborem, zwłaszcza gdy nasza nieruchomość jest dość specyficzna i nietypowa. Czym wyróżnia się ten styl wnętrza?

 1. Dwa materiały, których najczęściej używa się w takich aranżacjach to drewno i metal. Pojawiają się one nie tylko w elementach wyposażenia i wykończeniach, ale i jako materiał dodatków oraz dekoracji.
 1. Cechą charakterystyczną takich aranżacji jest odsłonięcie elementów konstrukcyjnych, które tworzą typowo przemysłowy klimat. Przykładowo są to rury, cegła czy fakturowe tynki. Dzięki temu udaje się uzyskać efekt surowości wnętrza.
 1. Paleta kolorów jest często chłodna i stonowana, a zatem stawiamy na biel i szarości. Dobrze sprawdzą się też czarne akcenty.
 1. W tym przypadku można pozwolić sobie na łączenie wielu elementów, czego przykładem są różne krzesła w jadalni, każde nieco inaczej wykonane.

W stylu industrialnym nie dekorujemy ścian, nie chowamy drutów i rur oraz staramy się dać drugie życie starym meblom i przedmiotom. W takim wnętrzu mogą zatem pojawić się designerskie meble znalezione na pchlim targu oraz stare maszyny. Duże znaczenie ma oświetlenie. Stawiamy na metalowe klosze lub odsłonięte żarówki. U kogo sprawdzi się industrialny styl wystroju wnętrz? Przede wszystkim dla osób, które nie lubią standardowych rozwiązań, stawiają na przestronność oraz nie chcą zbyt dużej liczby mebli w mieszkaniu.

Styl klasyczny – ponadczasowy i elegancki

Kolejnym popularnym stylem wybieranym zarówno do starszych, jak i nowszych mieszkań jest styl klasyczny. Uchodzi on za należący do grupy ponadczasowych. W tym przypadku stawiamy na materiały wyróżniające się wysoką jakością oraz eleganckie dekoracje. Klasyczne wnętrza są urządzone w dobrym guście, z wyczuciem, a przy tym przytulnie i przyjaźnie. Stawiamy na harmonię, porządek, umiar i symetrię, która jest widoczna zwłaszcza w sposobie ustawienia mebli lub rozmieszczenia innych elementów wyposażenia. O czym jeszcze warto wiedzieć?

 1. Jeśli chodzi o kolorystykę najlepiej sprawdzą się stonowane kolory takie jak brązy, beże, kremy, szarości oraz odcienie niebieskiego, zieleni i bordo. W dodatkach może pojawiać się złoty i srebrny.
 1. Ważne jest zachowanie umiaru zarówno w liczbie mebli, jak i liczbie dekoracji. Elementy wyposażenia powinny być solidne i wysokiej jakości. Szczególnie rekomendowane są szlachetne gatunki drewna takie jak dąb, orzech czy mahoń. Ten styl wykończenia wnętrz zakłada także obecność kominka, jeśli tylko możemy sobie na niego pozwolić. Jako oprawę można wykorzystać marmur lub granit.
 1. Świetnym wyborem będą też skórzane meble, wełniane dywany oraz elementy żeliwne, mosiężne i miedziane. Trzymajmy się zasady spójności, tak aby wnętrze spajał np. jeden kolor czy materiał.

W stylu klasycznym pojawiają się także sztukaterie na ścianach i ozdobne oświetlenie. Takie aranżacje są idealne dla osób, które cenią jakość, nie lubią zmian i chcą, aby wystrój służył im przez wiele lat.

Share this post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.