Decluttering

Decluttering

by agnieszka |25 sierpnia 2022 | Bez kategorii

Decluttering

Co to oznacza?

Nie od wczoraj wiadomo że wnętrza w których przebywamy wpływają na nasze dobre samopoczucie. Kolory, ergonomiczność, oraz porządek mają wpływ na nasze emocje.

W dzisiejszych czasach ciągle jesteśmy bombardowani informacjami i zachęcani do zakupów nowych przedmiotów, na dodatek nasze kalendarze są przepełnione obowiązkami i spotkaniami. Na ratunek naszych głów i wnętrz przychodzi decluttering.

Słowo decluttering pochodzi z angielskiego czasownika „declutter”, który oznacza usuwanie niepotrzebnych przedmiotów z nieporządnego lub przepełnionego miejsca.

Decluttering w skrócie polega na pozbyciu się niepotrzebnych przedmiotów zagracających nam przestrzeń. W rzeczywistości jest to sztuka wprowadzenia porządku w naszych domach, mieszkaniach poprzez pozbycie się niepotrzebnych rzeczy i organizowanie przestrzeni.

Czy decluttering jest dla mnie?

Pomysł o odgracaniu swojej przestrzeni życiowej może przychodzić na myśl z wielu powodów.

Denerwuje cię dezorganizacja w twoim domu, i czujesz się przytłoczony ilością rzeczy w swoim domu?

Sprzątanie domu / mieszkania jest dla Ciebie utrapieniem?

Masz szafę pełną ubrań których nie nosisz, a nie umiesz się z nimi rozstać?

Jeśli odpowiedziałeś tak na jedno z powyższych pytań, to decluttering jest właśnie dla Ciebie.

Jeśli obawiasz się, że to zadanie może Cię przerosnąć, nie masz motywacji żeby rozpocząć oczyszczanie swojej przestrzeni życiowej, napisz do nas na adres sklep@lovetodesign.pl

Jak zacząć przygodę z declutteringiem?

W każdym domu gromadzą się niepotrzebne przedmioty i po chwili powstaje nieład. Nie ma znaczenia od którego pomieszczenia zaczniesz, wybierz szafę z ubraniami lub na przykład kuchnie.

Dla przykładu, poniżej opiszę jak podjąć się declutteringu szafy.

1. Wizualizacja

Rozpocznij porządkowanie od zwizualizowania jak ma wyglądać dane pomieszczenie po odgracaniu. Wizualizując efekt, który chcesz uzyskać ułatwisz sobie podjęcie decyzji związane z wyrzuceniem lub pozostawieniem danego przedmiotu.

Zrób sobie kawę / herbatę i na spokojnie zadaj sobie kilka ważnych pytań:

Jak ma wyglądać moje wnętrze po declutteringu? Jaki efekt chce uzyskać?

Na czym mi zależy najbardziej?

Co denerwuje mnie najbardziej w danym pomieszczeniu?

Spisuj odpowiedzi na kartce aby móc powrócić do nich w chwili zwątpienia podczas segregowania rzeczy.

Kawa wypita? Decluttering czas start 🙂

2. Przygotowania

Przygotuj miejsce do działań, jeżeli zabierasz się za decluttering szafy / garderoby, takim miejscem może być łóżko.

Wyjmij całą zawartość szafy i połóż wszystko na łóżko.

Rzadko przytrafia się taka okazja aby dogłębnie umyć, i odkurzyć wszystkie półki, i szuflady; dziś w końcu nadszedł ten dzień! Za pomocą wody z odrobiną płynu do mycia naczyń, umyj każdą półkę, szufladę oraz fronty. Nie zapomnij wszystko porządnie wysuszyć, wywietrzyć po sprzątaniu aby wilgoć nie zawitała do Twojej szafy.

Następnie czeka cię najtrudniejszy krok, czyli segregacja swoich ubrań, i akcesoria.

  

3. Segregacja

Aby ułatwić Ci zadanie, proponuje podzielić odzież na dwie części: pierwsza część to odzież którą chcesz zatrzymać, druga część to odzież której chcesz się pozbyć.

W pierwszej kolejności zajmij się odzieżą, którą chcesz zachować. Te ubrania powinny wyrażać Ciebie i twój styl, pasować rozmiarowo i być niezniszczone. Jak już będziesz wiedział(a) co napewno zostanie w twojej szafie to łatwiej będzie ci podjąć decyzje czego się pozbyć.

Teraz nadszedł czas na najtrudniejsze zadanie, czyli pozbycie się części garderoby.

Przygotuj sobie na to zadanie dwa kartony.

W pierwszym kartonie odłóż wszystkie ubrania które są zniszczone, poplamione.

W drugim kartonie, odłóż ubrania które nie nosiłaś/eś przez rok, nie pasują do Twojego stylu lub są za małe bądź za duże.

Zawartość pierwszego kartonu wrzuć do kontenera, zawartość drugiego kartonu oddaj potrzebującej rodzinie lub podaruj fundacji.

Przy okazji declutteringu można do osobnej torby zapakować ubrania, które potrzebują poprawki krawieckiej lub wizytę w pralni chemicznej.

   

4. Układanie

Zanim przystąpisz do układania w szafie, pamiętaj o kroku numer jeden, czyli wizualizacja. Zastanów się czy wszystkie ubrania, które chcesz zachować, pasują do zamierzonego przez Ciebie celu.

Poskładaj wszystkie ubrania i poukładaj je na kupki. Spodnie ze spodniami, bluzki z bluzkami itd.

Ubrania są już ładnie poskładane i posegregowane według rodzaju więc czas na wrzucanie do szafy.

Przeanalizuj ile miejsca jest ci potrzebne na poszczególne kupki i względem tego umieść ubrania do szafy.

Kawał dobrej roboty za Tobą, należy się nagroda 🙂
Zrób zdjęcie i pochwal się Nam swoją ciężką pracą oznaczając @przestrzenzorganizowana na Instagramie, a następnie udaj się na zakupy w celu skompletowania idealnej dla Ciebie garderoby.

    

5. Konsekwencja

Już pozbyłaś/eś się niepotrzebnych i zniszczonych przedmiotów, porządek zawitał w Twoim wnętrzu, teraz „tylko” wystarczy utrzymać porządek na bieżąco.

Motywacją do tego aby utrzymać porządek może być właśnie to zdjęcie perfekcyjnej szafy / garderoby.

Aby porządek został na zawsze, odkładaj rzeczy na swoim miejscu i na bieżąco wyrzucaj ubrania które nie pasują lub są zniszczone.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz wątpliwości jak się do tego zabrać, napisz do Nas na adres : sklep@lovetodesign.pl.  Przyjedziemy do Ciebie aby pomóc Ci w porządkowaniu swojego domu/mieszkania.

Korzyści

Decluttering jest niewątpliwie czynnością która powinna zagościć w każdym domu, ponieważ niesie za sobą same pozytywy.

Pozbywając się niepotrzebnych lub zniszczonych przedmiotów i organizując miejsce dla poszczególnych rzeczy. Twój dom stanie się łatwiejszy do sprzątania, bezproblemowo znajdziesz przedmiot którego poszukujesz i łatwiej będzie Ci odkładać rzeczy na miejscu w przeorganizowanej przestrzeni.

Decluttering to sztuka oczyszczania przestrzeni, wprowadzi do Twojego domu spokój i harmonię. Dbając o swoje otoczenie, zadbasz przed wszystkim o Siebie. Łatwiej osiągniesz stan relaksu i na co dzień zaoszczędzisz czas.

Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz naszej pomocy śmiało napisz do nas 🙂

   

Share this post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.