We współcześnie budowanych mieszkaniach oraz w obiektach zaliczanych do tzw. starego budownictwa często można zobaczyć małą łazienką. Pomieszczenia o powierzchni 3 m2 to obecnie standard, zwłaszcza w ogłoszeniach z rynku pierwotnego. Ci, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania stoją zatem przed dość dużym wyzwaniem. Jak urządzić takie wnętrze, aby pomieściły się w nim wszystkie potrzebne elementy, a codzienne użytkowanie nie powodowało irytacji? Na szczęście bardzo mała łazienka nie musi być problematyczna, jeśli będziemy trzymać się kilku zasad podczas urządzania. Choć żaden sprytny trik nie spowoduje nagłego zwiększenia metrażu, można sprawić, że maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń. Jakich zasad warto się trzymać?
1. Przechowywanie rzeczy w pionie.
Pierwsza zasada dotyczy mebli, które warto wybrać w przypadku bardzo małego metrażu. Najlepszym rozwiązaniem będą różnego typu regały, słupki i szafki ustawione aż do sufitu. Im wyższy będzie mebel, tym więcej półek będziemy mieć do dyspozycji. To szczególnie istotne w przypadku większej liczby domowników. To samo dotyczy koszy na pranie. Również można trzymać je jeden na drugim, jeśli kupimy specjalną szafkę. Dzięki temu rozwiązaniu nawet łazienka 2m2 z pralką okaże się możliwa do zaaranżowania. Pamiętajmy o tym, że w niewielkich pomieszczeniach ilość wolnego miejsca na podłodze jest ograniczona. Dlatego najlepszym wyborem są małe i wysokie meble.
2. Maksymalne wykorzystanie powierzchni ścian.
Druga zasada jest mocno powiązana z pierwszą. Powierzchnia na ścianach jest dużo większa niż powierzchnia podłogi, nawet jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się mikro łazienka. To sprawia, że trzeba wykorzystać ją w 100%. Co to znaczy? Postawmy na wiszące szafki, lustra, haczyki oraz otwarte półki. Na haczykach można powiesić specjalne kieszenie, które zapewnią nam dodatkowe miejsce do przechowywania np. kosmetyków. Najlepiej sięgnąć po haczyki wieloramienne, gdyż pozwalają na zawieszenie większej liczby elementów. W razie konieczności można wymienić pojedyncze modele, jeśli okaże się, że na ścianie nie ma już wolnego miejsca.
3. Wykorzystanie niestandardowych akcesoriów.
Mała łazienka w bloku 2m2 to specyficzne wnętrze, które wymaga niestandardowych rozwiązań. Do takich należą np. haczyki, które można zamocować na meblach lub na drzwiach. Kolejnym wyborem mogą być półki i pojemniki na przyssawki. Montuje się je na płytkach, np. pod prysznicem. Różnego typu akcesoria wyposażone w przyssawki pozwalają na 100% wykorzystanie miejsca, nawet na lustrze. Dlatego warto przyjrzeć się ofercie gadżetów łazienkowych, dzięki którym uda się uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania.
4. Jasne kolory.
Kolejnym rozwiązaniem, po które warto sięgnąć podczas projektowania łazienki, jest bazowanie na jasnych kolorach. Dotyczy to zarówno kafelków, jak i mebli. Jasne i chłodne tonacje optycznie powiększają wnętrze. Oczywiście nie oznacza to, że musimy zdecydować się na biel, która wielu osobom kojarzy się ze szpitalnym wystrojem. Do wyboru jest sporo innych kolorów, począwszy od szarości, przez beże aż po pastele. Kolor musi być przede wszystkim stonowany i neutralny. Tak urządzona mini łazienka będzie też ponadczasowa. Kolejnym dobrym pomysłem jest użycie możliwie najcieńszych fug, które są maksymalnie zbliżone kolorem do kafelków. Dzięki temu nie będą bardzo rzucać się w oczy i nie zdominują wnętrza. Można także śmiało wybrać większe płytki. Ci, którzy mają problem m.in. z samodzielnym wyborem kafelków, powinny skorzystać z usług profesjonalnego projektowania wnętrz.
5. Podwieszane meble i urządzenia.
Postawienie na podwieszane systemy to świetny sposób, aby nie zastawiać podłogi. Jednocześnie jej sprzątanie stanie się dużo wygodniejsze. Warto zdecydować się na podwieszany sedes o minimalistycznym charakterze. W takiej sytuacji będzie można wykorzystać również zabudowę na stelaż podtynkowy i to na przynajmniej dwa sposoby. Pierwszym z nich jest umieszczenie kosmetyków na półeczce, która powstanie w wyniku montażu zabudowy. Zmieści się tam m.in. papier toaletowy, dyfuzor zapachowy oraz wiele innych akcesoriów. Kolejnym świetnym pomysłem jest wycięcie w zabudowie otworu, który posłuży np. jako schowek na szczotkę do sedesu lub na zapasową rolkę papieru. Dzięki temu nawet najmniejsza łazienka stanie się funkcjonalna i nieco większa optycznie. Co więcej, będzie prezentować się ciekawiej.
6. Zakup lustra z szafką.
Lustro to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Zamiast decydować się na płaską taflę, można postawić na model 2w1, czyli lustro połączone z szafką. Co istotne szafka nie musi być głęboka – im głębsza, tym więcej miejsca będzie zajmować. Optymalna głębokość wynosi 10 cm. Jakie zalety ma to rozwiązanie? W szafce możemy przechowywać niemal wszystkie akcesoria, które najczęściej znajdują się na blacie lub szafce umywalkowej. Mowa m.in. o szczoteczkach do zębów, kubkach, kosmetykach, dodatkowych mydłach czy artykułach higienicznych typu patyczki do uszu. Pozwoli to także zachować większy porządek w pomieszczeniu. Warto zaznaczyć, że jeśli bardzo mała łazienka zostanie dodatkowo zagracona, sprawi to, że będzie optycznie mniejsza.
7. Dodatkowe lustra.
Lustra to jedne z wszechstronnych dodatków. Pełnią nie tylko praktyczną i dekoracyjną rolę, ale i umożliwiają użycie wielu ciekawych trików aranżacyjnych. Wynika to z faktu, że skutecznie odbijają światło, a dzięki temu rozświetlają wnętrze. Co za tym idzie oprócz głównego lustra znajdującego się nad umywalką, w małej łazience może również znaleźć się dodatkowy egzemplarz. Gdzie je ulokować? Dobrym wyborem będą drzwi (można zdecydować się od razu na model z przeszkleniem). Kolejną możliwością jest wkomponowanie lustra w płytki. Dzięki temu nie będzie odstawać od ich powierzchni i zabierać miejsca. Mini łazienka z prysznicem może też zostać wyposażona w sporej wielkości lustro od sufitu do podłogi.
8. Prysznic typu walk-in.
W bardzo małych pomieszczeniach trzeba zapomnieć o wannie i postawić na funkcjonalny prysznic. W tym przypadku warto wybrać model z transparentnymi szybami, bowiem nie zmniejszą optycznie wnętrza. Jeszcze lepszym wyborem jest prysznic typu walk-in, czyli bez brodzika. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest sporym udogodnieniem dla osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się. Na większy komfort mogą także liczyć pozostali domownicy. Ten wybór jest dobry również dlatego, że nie dzielimy powierzchni posadzki, co niestety zawsze wpływa na jej optyczne zmniejszenie.
9. Dobrze rozmieszczone oświetlenie.
Odpowiednio dopasowane źródła światła mają moc. Dzięki nim nawet łazienka 2×2 m może wyglądać na większą niż jest w rzeczywistości. Przede wszystkim zapomnijmy o dużych wiszących lampach, które zajmują sporo miejsca. Sekret dobrego oświetlenia w małych pomieszczeniach tkwi w rozjaśnieniu kątów i optycznemu wydłużeniu ścian. W jaki sposób można to osiągnąć? Umieszczając np. listwy LED przy suficie, przy podłodze, we wnękach oraz kątach. Oprócz tego takie oświetlenie warto umieścić nad lustrem. Jasna i doświetlona łazienka nie tylko prezentuje się znacznie lepiej, ale jednocześnie sprawia wrażenie większej.
10. Postaw na minimalizm.
Chaos i zbyt duża liczba elementów na widoku sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze niż w rzeczywistości. Utrzymanie harmonii i porządku w małej łazience jest zatem kluczowe. Najłatwiej osiągnąć taki efekt, chowając wszystkie przedmioty. Im mniej akcesoriów jest na widoku, tym lepiej. Wszystkie środki czystości, kosmetyki oraz sprzęty łazienkowe powinny znaleźć się w szafkach. Ograniczmy także liczbę dekoracji. W przypadku mikro łazienek lepiej postawić na ciekawsze płytki i np. dodatkowe lustro niż ustawiać w pomieszczeniu niepotrzebne dodatki.